Kde můžu parkovat s obytným vozem?

Kde můžu parkovat s obytným vozem?

Také jste „celý divoký“ z toho, když Vám zaparkuje přímo před domem dodávka nebo se musíte z okna svého bytu koukat na to jak „šíleně“ zas zaparkovali „s tim vozejkem“, vedle stěhovák a ještě ke všemu oba totálně nakřivo?

Dneska se podíváme na to, že zaparkovat s karavanem nebo „obytňákem“, také není jen tak, a to nejen z důvodů morálních či restriktivních, ale i finančních, protože v některých zemích, zaparkovat někde jinde než na místech tomu určených, je zkrátka zakázáno a dost (ne)slušně pokutováno.

Připravte si parking předem

Stejně tak, jako si plánujete dovolenou (co navštívit), připravte si i místa, kde parkovat s karavanem.

 

Kempy vs. divočina

Jeden by řek, že se s karavanem budeme moci „upíchnout“ kdekoli, chyba lávky. V některých zemích to dokonce přímo zakazují. Jinde jsou „díkybohu“ benevolentní a někde je jim to šumák.

V zemích, kde nevidí „parkování jen tak“ rádi, je to hlavně z důvodů špatných zkušeností s „nepořádkem“, který někteří „kempaři“ dělají a hlavně po sobě zanechávají.

Proto je na místě, si před cestou zjistit, „co“ si kde můžeme dovolit, abychom se vyhnuli nepříjemnostem.

Každá země nabízí možnost kempu, kde můžeme pohodlně zaparkovat. Na karavanisty už jsou zvyklí, takže je pro ně připraveno zázemí v podobě elektřiny, výpustí odpadů, vody – provozní i pitné a nějakého toho obchůdku + standardní využívání kempu.

Levnější variantou parkoviště pro karavany je tzv. Stopover, který je ke kempu přidružený. Zde už nemůžeme využívat všech výhod, ale standardní zázemí pro údržbu zde najdeme.

Slovo Stopover, ovšem znamená, že zde můžeme pobýt cca 1 – 3 dny.  Pokud bychom chtěli zůstat déle, je třeba parkovat normálně v kempu.

Parkování „jen tak“, kdekoli nás napadne, protože se nám to tam zrovna líbí není už taková sranda. Země, které to zakazují, mají určená stání pro karavany, kterým se říká Stellplatz. Většinově jsou vybaveny taktéž elektřinou, vodou a možností postarat se o odpady. Některé Stellplatzy jsou za poplatek, jiné jsou zdarma.

Be safe na Stellplatzu:

  • jsou bezpečné, přesto „okoukněte“ sousedy
  • přijíždějte večer a odjíždějte ráno, dlouhodobější stání by se provozovatelům nemuselo líbit nebo by si Vás někdo mohl „vyhlédnout“
  • respektujte pravidla a nenechávejte po sobě nepořádek

 

Pokud nebude možné zaparkovat na Stellplatzu a nebude zbytí, tak je vždy lepší než únavou vletět do svodidel, zastavit někde na odstavném parkovišti pro kamiony nebo zkrátka u benzínky. Pokud jde o menší benzínku, ku prospěchu je vždy domluvit se s provozovatelem, zda je možné tam na pár hodinek zůstat a dočerpat síly.

Ve městech je většina parkovišť pro osobní vozidla do 3,5t. Pokud zde chcete parkovat, mějte na mysli, že „větší auta“ než ta osobní se nemusí úplně každému líbit. Zaparkujte tedy raději, co nejvíce stranou, abyste se vyhnuli poškození, ať už neúmyslnému (že Vám do toho někdo otevře dveře) či úmyslnému (že někomu zkrátka bude vadit už jen to, že tam stojíte).

Pokud máte větší karavan, hledejte značku, která dovoluje parkování i větších vozidel.

Karavan friendly země:

Mezi země, kterým parkování karavanu mimo kempy tak úplně nevadí a jsou benevolentí při parkování „kdekoliv“ jsou například Španělsko, Portugalsko (kromě Algrave), Anglie, Skotsko, Norsko, Švédsko, Finsko, Island, Estonsko, Polsko. Pokud se jim nebude líbit, že stojíte zrovna tam, upozorní Vás a třeba i doporučí kam zajet.

 

Karavan méně friendly země:

Naopak země, které mají na kempování s karavanem někdy až striktní požadavky jsou Česká Republika, Chorvatsko, Německo, Rakousko, Francie, Monako, Švýcarsko, Řecko, Itálie, Holandsko, Dánsko, Irsko. V těchto zemích si tedy plánujte parking předem.

Je možné využívat třeba i přístavů, popřípadě se domluvit s domorodci na přenocování.

 

Pokud nechcete ani do kempu ani na Stellplatz a umíte buď řeč dané země nebo anglicky, vždy se dá domluvit s místními, nejlépe v nějaké vesničce, k parkování na jejich pozemku. Nezapomeňte vždy nabídnout „pronájem“, když si padnete do oka, třeba vám ho odpustí, ale pokud ne, alespoň se vyhnete trapné situaci „zneužití dobrodiní“.

 

Tipy:

  • respektujte nařízení a zákazové cedule
  • neblokujte ulice či vjezdy
  • nedělejte nepořádek
  • střídejte karavanové stání na Stellplatzech
  • buďte vždy slušní a snažte se domluvit
  • a všechno bude v cajku

 

Mapa Stellplatzů a možností parkování v ČR:

https://www.stellplatz.cz/mapa-stellplatzu/

https://www.kempy-chaty.cz/ubytovani/autokempy?page=1

www.bezkempu.cz

 

Nejlepší kempy pro karavany v ČR a ve světě, včetně recenzí:

www.campercontact.com

https://park4night.com/

https://www.tripadvisor.cz/

 

Mapa Stellplatzů a kempů aneb karavanem po Evropě i po světě:

  • do vyhledávače map zadejte heslo Stellplatz nebo autocamp či camping

 

Bulharsko o Rumunsko se řadí k zemím kde je jim to „jedno“, zde ale doporučujeme raději využívat kempy:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1BKUVBbKfSOPM3B9T3LjDXhjOpRU&ll=44.43328675062902%2C25.45336388776624&z=7

 

 

Celoroční parkování/stání karavanů:

Pokud jste si pořídili vlastní karavan a potřebujete ho „uskladnit na zimu“, pravděpodobně máte i vlastní dostatečně velký pozemek, kde jej můžete zaparkovat. Pokud tomu tak není, je možné využít městských hlídaných parkovišť či parkovišť speciálních, která se zaměřují přímo na karavany.

Výhodou je, že jsou monitorovaná a můžou disponovat jak venkovním, tak i zastřešeným stáním.

Dokonce i některé kempy nabízejí možnost celoročního odstavení karavanu.

Pokud nechcete využít ani jedné z těchto možností, můžete se domluvit s přáteli s dostatečně velkým pozemkem, zda by bylo možné parkovat u nich.

 

Máte na dovolenou to správné vybavení do karavanu? Máme širokou nabídku kempového nábytku, nádobínáhradních dílů a dalších nutností do každého obytňáku.

Odeslat článek známému   Vytisknout