Solární technika a její využití

Solární technika a její využití
Solární technika není tak jednoduchá, než jak by se to chtělo zdát. Solární panely se dělí na dva druhy. Jeden druh jsou fotovoltaické články, vyrábějící elektrickou energii.

 

Pro karavan jen fotovoltaické panely

Solární panel SL 50 50Wp 200Wh

Solární technika není tak jednoduchá, než jak by se to chtělo zdát. Solární panely se dělí na dva druhy. Jeden druh jsou fotovoltaické články, vyrábějící elektrickou energii. Známější jsou solární panely na střechách domů, které přes výměník ohřívají vodu pro užitek nebo pro vytápění, eventuelně pro ohřev vody v bazénu. Pro karavaning má smysl pouze první varianta. Ohřev vody je sice také možný, ale jsou to spíše individuální úpravy. Pro karavan v zásadě nepočítáme s přímým odběrem z fotovoltaického panelu, pouze s využitím slunečního světla pro nabíjení akumulátoru.

Hlavním požadavkem je nezávislost zdroje energie, ale nezávislost je zpravidla dražší věc a představa, že mikrovlnou troubu budu napájet ze solárního panelu je možná reálná pro děti našich nebo spíše jejich dětí. Dnes se musíme spokojit s tím, co si můžeme dovolit. Navíc pro solární energii nedisponujeme zrovna ideálním klimatickým podnebím a tak to musíme dohánět velikostí panelů. Mezi velikostí panelu a výkonem měřeným ve wattech, nebo lépe přímo v ampérech je přímá úměra. Jestliže máme karavan na Orlíku a chceme čerpat energii ze solárního panelu, musíme si ujasnit, kolik energie hodláme spotřebovat. Peníze ušetřené na panelu můžeme investovat do spotřebičů.

Nejdřív vyměňte žárovky

LED SMD žárovka patice G4 12V 0,7W David Communication
  • za zářivky, přičemž 8W nebo 13W osvítí interiér poměrně solidně a za příjemnou cenu,
nebo za
  • LED, případně SMD žárovky. Aktuální popisy žárovek a hlavně jejich patic najdete zde.

Když lednici, jedině s kompresorem 12/24V

Napájet chladničku ze solárního panelu je opravdu luxus. Chladnička absorpční má spotřebu kolem 6-10A, pokud bychom chtěli chladničku spolehlivě provozovat 24 hodin denně, potřebovali bychom panely s výkonem přes 300A, ty by se na střechu karavanu vůbec nevešly. K tomu samozřejmě baterie minimálně s denní zásobou, tedy od 300Ah. To je opravdu nesmysl. Naproti tomu kompresorová chladnička Waeco má spotřebu 1-2A, tam už je instalace panelu reálná. Možné je využití sady panelu s regulátorem a kabely někde kolem 14000,-. Kompresorové chladničky Waeco jsou krásné, výkonné a úsporné, ale jsou dražší než klasické trojkombinace (plyn/12/220V) a tak je ekonomicky nejvýhodnější koupit normální trojkombinaci.

Televizi a rádio bez problémů

Rozhlasový přijímač běžného výkonu nemá spotřebu velkou a nepoužívá se celý den, ale barevný televizní přijímač LCD má spotřebu kolem 40W, což jsou 3A. Něco můžeme uspořit použitím LED televize. Pro napájení TV ze solárního panelu musíme propočítat jeho běžnou provozní dobu, přičíst ostatní spotřebiče a připočítat rezervu pro horší počasí. Solární energie ze slunce sice neplatíte, ale pořizovací náklady jsou téměř neúměrné. Pro solární energii doporučujeme akumulátor s vysokými cykly, který je sice o něco dražší, ale nevadí mu neustálé vybíjení a nabíjení a v případě jeho úplného vybití jej nepoškodíte, tak jak je to u normálního olověného akumulátoru.

Palivový článek Efoy

Akumulátor můžeme podpořit dobíjením z palivového článku Efoy, případně Efoy kombinovat s fotovoltaickým panelem. Dnes se vyrábí systémy Autark, které řídí dobíjení podle potřeby z fotovoltaického panelu a pokud schází světlo, pak teprve přichází palivový článek. Dosáhne se tak maximálního využití paliva, které se spotřebovává za přísně ekonomického režimu. Více o Hybrid Autark systému se dočtete zde.

Elektrocentrála benzínová HONDA EX 7

Nejvýkonnějším řešením nezávislého zdroje pořád zůstává pořízení výkonného generátoru proudu. Špičkou v parametrech spotřeby a vnějšího hluku jsou malé, lehké kompaktní agregáty Honda se čtyřtaktním motorem. Provozní hluk je téměř neslyšitelný, navíc je vybaven integrovanou nabíječkou, takže můžete současně užívat výkon od 700W a zároveň nabíjet baterie. Pro zajímavost jsou u nás asi o 10% levnější, než ve firemních prodejnách. Ostatně je to i v řadě dalších výrobků. Generátor můžete do pružného lůžka instalovat v plynovém kufru a s odvětráním jej ani nemusíte vyjímat. Kromě přenosných strojů se dají koupit elektrocentrály zabudované na plyn, naftu, nebo benzín.

 

 

Solární technika

Solární technika je poměrně komplexní a zahrnuje různé technologie a principy. Zde jsou některé klíčové body týkající se solárních panelů:

  1. Fotovoltaické články: Fotovoltaické (FV) články jsou základním stavebním prvkem solárních panelů, které přeměňují sluneční světlo na elektrickou energii. Nejběžnějším materiálem používaným ve fotovoltaických článcích je křemík. Působením slunečního záření dochází k uvolňování elektronů ve fotovoltaických článcích, což generuje stejnosměrný elektrický proud.

  2. Druhy fotovoltaických článků: Existují různé typy fotovoltaických článků, jako jsou monokrystalické, polykrystalické a tenké vrstvy. Každý typ má své vlastní výhody a nevýhody z hlediska účinnosti, nákladů na výrobu a výkonu za různých světelných podmínek.

  3. Solární panely: Fotovoltaické články jsou spojeny do solárních panelů, které jsou běžně známé jako solární panely. Solární panely mohou být různých velikostí a výkonů a jsou navrženy tak, aby snímaly co nejvíce slunečního záření a co nejefektivněji ho přeměňovaly na elektrickou energii.

  4. Solární regulátory: Solární panely jsou často používány k nabíjení akumulátorů nebo napájení spotřebičů. Solární regulátor (charge controller) je zařízení, které reguluje nabíjecí proud do akumulátorů a chrání je před nadměrným nabíjením nebo vybíjením.

  5. Solární systémy: Solární panely mohou být použity v různých typech solárních systémů, včetně fotovoltaických elektráren, solárních střešních panelů na domech, solárních čerpadel, solárních světel a dalších aplikací.

  6. Účinnost a výkon: Účinnost solárních panelů je klíčovým faktorem pro jejich výkon. Čím vyšší je účinnost, tím více elektrické energie může solární panel vyprodukovat za daných slunečních podmínek.

Solární technologie a aplikace neustále pokračují v inovacích a vylepšeních. S rozvojem nových materiálů a technologií se snažíme zlepšovat účinnost, snižovat náklady a zvyšovat udržitelnost solární energetiky. Přestože solární technika může být složitá, má potenciál poskytnout čistou a obnovitelnou formu energie, která snižuje negativní dopad na životní prostředí.

 

Odeslat článek známému   Vytisknout