Zimní provoz propan butanu v karavanu

Zimní provoz propan butanu v karavanu
V zásadě jde o rozdělení, zda jde o obytné auto nebo obytný přívěs. Budeme uvažovat logicky. Základní vlastností propanu je, že se umí odpařit na rozdíl od butanu i při nižších teplotách, než 0°C. Pokud se butan neodpaří, zůstává zkapalněný.

Propan nebo propan-butan?

 

V zásadě jde o rozdělení, zda jde o obytné auto nebo obytný přívěs. Budeme uvažovat logicky. Základní vlastností propanu je, že se umí odpařit na rozdíl od butanu i při nižších teplotách, než 0°C. Pokud se butan neodpaří, zůstává zkapalněný v plynové láhvi, dokud okolní teplota nestoupne nad tuto mez. Pokud teplota nestoupne a butan se neodpaří, může se stát, že zbytkový butan (Flaga-jiné firmy mohou mít odchylky) zůstane nespotřebovaný v láhvi až do úrovně 40% v případě zimní směsi, až 60% u letní směsi. My tedy potřebujeme, aby teplota kolem lahve byla nejméně +1°C. Pokud to nemůžeme zajistit, můžeme kupovat pouze čistý propan. Jeho cena je ale o něco vyšší a shánění trochu komplikovanější než nákup běžné směsi.

 

Technické řešení

MT venkovní a vnitřní teploměr Mobile Technology

 

Nejdůležitější je tedy teplota plynové láhve a jejího okolí. V obytném autě je schránky pro plynovou láhev integrovaná, tedy můžeme i při zimním provozu spoléhat na ztrátové teplo z interiéru. Pro kontrolu teploty schránky by bylo užitečné pořídit teploměr s dálkovým čidlem. Ten pořídíme v nějaké prodejně s podobným zaměřením, nebo můžeme koupit teploměr do karavanu. Teploměr umožní sledovat průběžně teplotu a vyhodnocovat nutnost dalších technických úprav. Je možné, že ztrátové teplo interiéru pokryje požadavek udržení teploty ve schránce nad nulou.

 

Ohřev schránky

Výust oběhu teplého vzduchu do stanové předsíně

 

Pokud ztrátové teplo nepokryje požadavek, máme dvě možnosti. Buď budeme shánět někde čistý propan, nebo teplo schránce prostě jednoduchou úpravou zajistíme. Budeme mít na mysli, že jako zdroj tepla nesmíme použít nic, co by mohlo způsobit vznícení plynu, tedy je vyloučen jakýkoliv elektrický ohřev, ventilátor, ale i žárovka. Tedy jakýkoliv otevřený plamen, jiskření a další rizikové zařízení a přitom musí být zajištěno odvětrání dna plynové schránky. Můžeme ale využít oběh teplého vzduchu interiéru jednoduchou technickou úpravou. Pokud máme v blízkosti vedení rozvodu vzduchu, jednoduše se na něj vhodnou fitinkou, protáhneme trubkou 65mm teplý vzduch ke schránce a ukončíme vhodným výdechem. Trubku přerušíme propojkou s uzavírací klapkou. Můžeme si tak libovolně podle potřeby uzavřít teplý vzduch a v případě poklesu venkovní teploty pod 0°C zase teplý vzduch otevřít. Výdech umisťujeme s ohledem na fyzikální zákony spíše do dolní části schránky.

Odeslat článek známému   Vytisknout